Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to szczególne spotkanie dwóch osób - psychoterapeuty i osoby poszukującej pomocy. Poprzez regularne spotkania, w atmosferze zrozumienia i akceptacji powstaje relacja terapeutyczna, bezpieczna baza do lepszego rozumienia, poznawania siebie i przeżywania emocji.
Pierwsze spotkania służą nawiązaniu kontaktu między osobą zgłaszającą się na terapię a terapeutą, przyjrzeniu się problemowi, określeniu na podstawie wywiadu celów terapii oraz podpisaniu kontraktu terapeutycznego, który jest formą umowy między terapeutą a osobą decydującą się na terapię.
Terapia to cykl regularnych spotkań najczęściej raz w tygodniu, trwających 50 minut. W czasie tych spotkań osoba zgłaszająca się na terapię ma możliwość przyjrzenia się sytuacjom (faktom), łączy je z myślami, uczuciami oraz swoim zachowaniem. Poszerza swoją perspektywę widzenia rzeczywistości. Przy pomocy terapeuty pracuje nad trwałą zmianą dysfunkcyjnych myśli i przekonań oraz sposobów funkcjonowania. Dzięki eksperymentom behawioralnym uczy się nowych sposobów reakcji i zachowań, sprawdzając je w bezpieczny sposób w życiu, co w efekcie wpływa na poprawę jakości życia.
Terapia poznawczo-behawioralna- Ograniczona w czasie, a każda sesja ma swoją strukturę.
- Opiera się na głębokiej relacji między terapeutą, a osobą korzystającą z terapii.
- Podczas terapii osoba korzystająca z terapii jest zachęcana do aktywności między sesjami.
- Terapia jest zorientowana na cel i koncentruje się na problemie „tu i teraz”. Przeszłość jest ważna dla zrozumienia problemu.
- Ma charakter edukacyjny. Uczy jak być własnym terapeutą, dzięki czemu zapobiega nawrotom.
- Celem terapii jest nauka rozpoznawania, weryfikowania i reagowania na myśli i przekonania, które przeszkadzają osobie zgłaszającej się na terapię w życiu.
- Zawiera techniki ukierunkowane na zmianę wzorców myślenia, emocji i zachowań.